Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
‘Paket’ birçok kesimi şaşırtacak
27 Eylül 2013 Cuma 14:42
 Bu Haberi Paylaş
Başbakan Erdoğan, 30 Eylül’de açıklayacağını ilan ettiği ‘demokrasi paketi’ni kimsenin dayatmasıyla yapmadıklarını söyledi; ‘ana muhalefetin genel müdürü’ dediği CHP liderini eleştirdi.

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenen 10. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda ekonomik açıklamaların yanı sıra, demokratikleşme paketinden son aylarda yaşanan eylemlere uzanan siyasi açıklamalar da yaptı. Konuşmasında Ankara Dikmen’deki polisevi baskını nedeniyle yine CHP’yi eleştiren Başbakan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

 
SLOGANLARA ARA VERİN: Ellerde taş, sopa, silah molotofkokteyli olursa konuşulamaz, diyalog kurulamaz. Slogan atmaya ara verip sıkılı yumrukları açıp birbirimize kulaklarımızı, zihnimizi hatta gönlümüzü açtığımızda çözemeyeceğimiz hiçbir mesela yoktur.
Türkiye’nin sorunlarını yine bu ülkenin insanları çözebilir; dışarıdan gelen birileri, bizzat biz birlikte çözebiliriz. Dışarıdan gelen inanın sadece karıştırmak için gelir, sadece nifak için gelir ki bunu zaten yaşadık, gördük ve görüyoruz. Buna izin vermemeliyiz.
 
HAKLARI TESLİM EDERDİM: İmkân olsaydı 2003’te iktidara geldiğimiz gün Türkiye’deki tüm yasakları ortadan kaldırır, kısıtlamalara son verir, hakları sahiplerine teslim ederdim. Ama çok engelle, dirençle karşılaştık. Çok büyük yıkım senaryolarıyla, tahriklerle, kanlı senaryolarla mücadele ettik. Yılmadık ve geri adım atmadık. Demokrasi mücadelesi verirken, 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat düzeninin devam etmesi için bu ülkede direnenler oldu.
 
EL PENÇE SELAM ÇAKANLAR: Yaptığımız reformlara, siyasi partilerden, sermayeden, medyadan, sendikalardan direnç gösterenler oldu. 11 yıl öncesine kadar karşısında el pençe divan durdukları, hatta selam çaktıkları kurumları bugün eleştirebilenler bunu 11 yıllık reformlarımız sayesinde yapıyor. onları da baskıdan, dayatmadan, zulümden kurtaran biz olduk.
 
MUHALEFETİN GENEL MÜDÜRÜ: Ak Parti Genel Merkezi’ne ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait Dikmen’deki  binalara saldırılar oldu. Korkup geri adım mı atacağız? Hayır! Şimdi anamuhalefet partisinin, genel başkanı demiyorum, genel müdürü çıkmış, bu saldırıyla ilgili akıl, mantık dışı sorular soruyor. Saldırılarla ilgili soru soracağı biri varsa o da kanlı örgüte kol kanat geren, o kanlı örgütle aleni aynı yolda yürüyen kendi milletvekili veya milletvekilleridir. Kendi hemşerisi. Gitsin o soruları ona sorsun. Cevabını ondan çok daha isabetli bir şekilde alır. Şiddeti yedeğine alan her kim olursa olsun milletim ona cevabını verir ve göreceksiniz verecektir.
 
 
MÜCADELE SÜRECEK: Bingöl’de cezaevinden firar eden 18 mahkûmdan 17’si ile Dikmen’deki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait binalara saldıran kişiler, emniyet güçlerince yakalandı. Bu mücadele yılmadan, usanmadan devam edecek. Artık bunlara kol kanat germek bu iktidarda mümkün değildir.
 
DAYATMAYLA YAPMIYORUZ: Demokratikleşme paketi çok önemli bir aşama. Partilerimizi kurarken verdiğimiz sözleri, kongremizde verdiğimiz sözleri şartlar oluştuğu için bir reform paketi halinde hayata geçireceğiz. Kimsenin zoruyla değil, dayatması, baskısıyla değil, sözünü verdiğimiz şartlar oluştuğu için. Engeller ortadan kalktığı için bu reformlarımızı yapacak, yeni ufuklar açacağız.
 
SON OLMAYACAK: Paketin içeriğine ilişkin tahminler yürütülüyor, tartışmalar yapılıyor. Yapacağımız açıklama belki birçok kesimi de şaşırtabilir. Bu paket 11 yıllık sürecin devamı bir paket olacak. Ama asla bir son olmayacak. Bu bir matematik, geometrik olay değildir. Sosyal ve siyasi paketlerin sürekli olarak güncellenmesi esastır. 
.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
FOTO GALERİ