Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yılmaz Katmer'den önemli açıklamalar
14 Ekim 2013 Pazartesi 12:27
 Bu Haberi Paylaş
Katmer Konuştu.

Rize’nin aşığı olduğunu ve hizmet yolunda her zaman göreve hazır olduğunu ifade eden AK Parti Rize eski İl Başkanı Yılmaz Katmer, Rize Belediye Başkanlığı için Aday Adaylığı noktasında istişarelerini sürdürüyor. Katmer, Dakika 53 Haber gazetesi ve İnternet sitesine konuştu, siyasi hayatı ve geleceğe dair önemli açıklamalarda bulundu. 

 

SİYASİ HAYATIM AK PARTİ’DE BAŞALDI

 

Siyasi hayatıma ilk olarak AK Parti’ de başladım. Kurucu İl Yönetim Kurulu ve Kurucu Teşkilat Başkanlığı ile beraber AK Parti’de hizmete başladık. Belediye Başkan Aday Adaylığım oldu. 2.5 yıl Belediye Başkan yardımcılığı görevini sürdürdüm. Daha sonra teşkilata dönerek il başkanlığı görevini yürüttüm.

 

YILMAZ KATMER RİZE’NİN AŞIĞIDIR

 

Yılmaz Katmer Rize’nin aşığıdır. Rize için her an ölmeye hazırdır. 1977 yılından itibaren Rize’yi iyi bilirim. 1986 yılından itibaren Rize’de muhasebecilik yaparım. Rize esnafını Rizeliyi her yönüyle beraber tanıyan bile sorunlarını yaşayan birisiyim. Ben hayatımda hiçbir zaman büyük şehirleri sevmedim. Büyükşehir yaşamayı da sevmedim. Allah’a her zaman “bize büyük şehirlerde risk yazmayı nasip etme” diye dua ederim. Ben şehrimde büyümeyi, yaşamayı ve şehrimle ilgili çalışmayı seven birisiyim. Onun için Rize’nin aşığıyım.

 

EN İYİ VE MUTLU YILLARIM SİYASETTE GEÇTİ

 

Görev noktasında ben bugüne kadar bana denilenleri yaptım. Hep bana görev verildi ben hiçbir zaman görev istemedim. Kurucu il başkanımız Hasan Karal’ın teklifi ile siyasete girdim.Bize teşkilat başkanlığı görevini verdi. Onunla beraber siyasete hayatıma girdim. Benim hayatımın en iyi yılları siyaset yaptığım yıllardı. Bir insan üniversite hayatından, okul hayatından veya askerlik hayatından anılar anlatır ama benim en iyi hayatım en mutlu yıllarım siyasi hayatım olmuştur. Ben siyaseti Allah rızası için yapan bir zihniyetin içerisinde bulundum. Başbakanımız olmak üzere sessiz çoğunluğun sesi olacağız dedik ve öyle biz bu işe girdik.

 

HER ZAMAN RİZE’NİN EMRİNDEYİM, GÖREV ALMAYA HAZIRIM

 

AK Parti’de hedef noktasında olup ta o noktaya gelmeyip darılmayan bir tek adam var oda Yılmaz Katmer’dir. Hiçbir zaman siyasi hayatımda ben bir noktaya gelemdim diye dargınlık yapmışımdır bu olmamıştır, olmayacaktır. Hiçbir zaman koltuk sevdasında olmadım. Hep koltukları teklif ettiler biz başımız gözümüz üzerine dedik ve sahiplendik ve en iyi şekilde yapmaya çalıştık. Hiç kimseyle dargın olmadık. Hep milletimize hizmet etmeye hedef belirledik. O uğurda çalıştık ve çabaladık. Gelinen noktada Rizelim, teşkilatım, sevenlerim bize Rize’ye hizmet noktasında bir istek olur ise ki bu var gözüküyor, ben Rize’nin yine emrindeyim ve görev almaya hazırım. Aday adaylığı noktasında istişarelerimi yapıyorum. Başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere görüşmeler yaptık. Daha sonra parti büyüklerimizle istişarelerimizi yapacağız ve değerlendirmelerimizin ardından aday adaylığımızı açıklamış olacağız. Benim açıklamamı iyi bir ışık gördükten sonra yaparım. Sıradan bir aday adaylığı benim için olmaz. Nöbetçi aday adayı hiç olmadım. İnşallah Allah Rize’ye hizmet etmeyi nasip etmişse sayın Başbakanımız ve teşkilatımızda uygun görürse daha sonra milletimizin teveccühü ile beraber Rize’nin emrinde olduğumuzu her zaman söylüyoruz.”

 

MİLLETVEKİLİMİZ HASAN KARAL’IN TEŞKİLATÇILIĞINA HAYRANIM, BEN ONUN ÖĞRENCİSİYİM

 

Ben teşkilatın emrinde olduğumu her zaman söyledim. İyi bir teşkilatçıyım. İyi bir teşkilat terbiyesi alan biriyim. Teşkilatım bütün organları ile beraber hatta görev aldığım dönemlerde en ücra köşedeki mahalle temsilcimize dahi “yavru kurtlar” diyerek onların motive etmeye herkesin yanında olmuşum. Her derdi olanın da elimden geldiği kadar yardımına koşmuş birisiyim. Siyasete hiçbir zaman ara vermedim. Sayın Kurucu il Başkanımız Hasan Karal, 2007 yılı seçimlerinde aday olduğunda 3’üncü milletvekilliğini Mesut Yılmaz’ın kazanmasıyla üzülmüştük. Türkiye genelinde yüzde 47 oy olmamıza rağmen Rize’nin 2-1 olması bizi üzmüştü. Türkiye’deki o sevinci biz Rize’de kutlayamadık. Ben Hasan bey’in yukarıya taşınması noktasında çok büyük çaba sarf ettim. Çok büyük isteklerimiz oldu. Hasan Karal bey zaten bu görevi hak edenlerin başında geliyordu. Ben gönlüm o dönem Hasan Bey’in 1’inci sırada olmasını isterdi. Rize olduğu için sayın Başbakanımız kendisi bu tasarrufları kullanıyor. Hasan Başkanımızın bıraktığı noktadan tekrar siyasete girme noktasında çok büyük özveri kullanmıştır. Kendisini yürekten tebrik ediyorum. Hasan Karal Milletvekilimizin teşkilatçılığını da hayranım. Onunda öğrencisiyim. Ben tekrar geri gelmesi ile beraber il başkanlığına atanmış olan birisinin tekrar teşkilatlarda yönetimde görev almadım ve biraz ara verdim. Ama ben o noktadan sonra Başbakanımızın  gelişleri teşkilatlarımın toplantılarında, seçimlerde bana verilen görevlerde bulundum ve bulunmaya devam ediyorum. Benim hakikaten en iyi dönemim siyasi dönemimdir. Övündüğüm dönemde o dönemdir. Onun için ben her zaman teşkilatımın emrindeyim”

 

DÜŞÜNDÜĞÜ PROJELER

 

Rize’nin eski dönemlerini çok iyi bildiğini anlatan Katmer, bugün ile geçmişin siyah ve beyaz arasındaki fark gibi olduğunu söyledi. Katmer, “Rize Belediyesi’nde görev yaptığım 2.5 yılda çok önemli hizmetlerimiz oldu. Rize’de proje olarak doğu ile batısına 2 tane uydu kent projesi geliştireceğiz. TOKİ’nin Türkiye genelini yaptığını İstanbul Büyükşehir Belediyesinin İstanbul’a yaptığının bir benzerini Rize’ye yapabilmeliyiz. Okulu ile Camisi ile Alış veriş merkezi ile yeni bir mahalle oluşturmalı. Projelerimiz iktidar partisi olduğumuz için yukarıdan onay alarak açıklamak daha uygun olur. Ben hayalimdekileri anlatıyorum. Kesinlikle şehir geçişi sahile inmesi lazım. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde böyle mezbelelik bir yol yok. Bu en büyük hedeflerimden biri budur. Bu proje ile Güney Çevre Yolu ile beraber Rize’nin trafiğinde bir rahatlama olacaktır. Ben Belediyeciliğin sosyal yanını çok önemsiyorum. Kültürel ve sosyal yan olarak belediyenin özellikle belediyeye ulaşamayan fakir fukarayı görebilmek lazım. Benim döneminde eğitim sezonu açılışında fakir çocukların her yönüyle kırtasiye giyim ve çantasına kadar gidermeye çalışırdık. Şehrül Emin dediğin zaman her yönüyle belediye sınırları içerisinde sıkıntı çeken ihtiyaç sahibi olan herkese belediyenin koşması lazım. Sahil kesimin yeniden dizayn edilmesi gerekiyor. Büyük projelerde ekip halinde çalışacağız.”

 

KARŞILIKLI DİYALOGA İHTİYAÇ VAR

 

Ben Rize’de muhasebecilik yapan birisiyim. Esnaf beni bu hallere getirdi, beni büyütmüş. Esnaftan ekmeğimizi yemişim. Esnafa benim bir minnet borcum var. Rize’ye hizmet etmekle beraber ben bu borcu ödemek istiyorum. Belediyecilik bir ekip işidir. Kesinlikle ekip olarak gelişmiş olan ülkeler ve illerden örnekler alarak iyi niyetle beraber çalışma halinde Rize’ye yapılamayacak bir yatırım olmayacağını düşünüyorum. AK Parti döneminde bu çok daha iyi yapılabilecek olan bir ortamdır. Güney Çevre Yolu ile birlikte üst kesimlerde ara yollar yaparak o aradaki alanlarda villalar yaparak o aradaki yerleri imara kazandırmak görüntüyü güzellendirmek hedeflerimizden bazılardır. Rize bir Üniversite şehri. Üniversite ve Belediye ile beraber ortak projelerle kentin kültürel ve ekonomik yapısının kalkındırılması için çalışmayı ortaya koymak gerekiyor. Şuanda esnafın belediyeye belediyenin esnafa güvenmesi lazım. Belediye bir karar alırsa dese ki ben bu blokları şu şekilde değiştirmeyi düşünüyorum esnafın kuşku duymadan belediyeye güvenerek o projenin uygulanmasını sağlamak lazım. Belediye esnafın mağduriyetini dile getirerek bunu hesaplayarak iş yapması lazım. Karşılıklı diyaloga ihtiyaç var. Bunu sağlayacağımıza inanıyorum.”

 

YILMAZ KATMER KİMDİR?

 

Rize ili merkez Pekmezli Köyü, 20 Ekim 1966 tarihinde dünyaya geldim. İlk ve Orta öğrenimimden sora, Rize Ticaret Lisesinden mezun oldum. Anadolu Üniversitesi Eskişehir Muhasebe bölümüne devam ettim. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümünden mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Bölümünü bitirdim.


Serbest Muhasebeci Malı Müşavir unvanı ile serbest olarak çalışmaktayım. Ayrıca, Pekmezli Çay Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kururlu Başkan Yardımcılığı, Riz-Em İnşaat Ltd. Şti. Ortaklar Kurulu Başkanı, Ayane Süt ve Süt Ürünleri Ltd. Şti. Yetkili müdürlük ile Rizem Sigorta Ltd. Şti. nin hissedarı görevlerde bulunmaktayım.
Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Odası Üyeliği, Rize Ticaret ve Sanayi Odası üyeliği, Rize Ticaret Borsası Üyeliği ile Çay-Kur Rize Spor Kongre Üyeliği ve Disiplin Kurulu Başkanlığı, Şeyh Cami Derneği Üyeliği, Topaloğlu Camı Yaptırma Derneği Onur Üyeliği ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Vakıf Meclis Üyeliği görevlerinde bulunmaktayım.


23 Kasım 2002′de Rize de kurulan AK PARTİ kurucu il yönetim kurulu üyeliği, kurucu il teşkilat başkanlığı görevi olarak hayatımda ilk kez siyasetle tanışmış oldum. 3 Kasım 2002′de yapılan genel seçimlerde Rize ili seçim koordine başkan yardımcılığı görevinde bulundum. 2003 yılı ilk olağan kongre ile siyası ve hukuk işlerden sorumlu il başkan yardımcılığı görevine getirildim. 2004 yılı yerel yönetimler seçimler için Rize il belediye başkan aday adaylığı için görevimden istifa ettim. Sayın başbakanımızın talimatları gereği belediye meclis üyesi olarak seçime girdim. Aynı seçimlerin ilimizde seçim koordine merkez başkanlığını yaptım. İl belediye meclis üyeliği görevinde beş yıl, il belediye başkan yardımcılığı görevinde iki yıl çalışarak görev yaptım. 2006 yılı AK PARTİ ikinci olağan kongrede tekrar teşkilata dönerek yine siyasi ve hukuki işlerden sorumlu il başkan yardımcılığı görevine getirildim. İl başkanımız Sayın Hasan Karal’ın 2007 yılı mayıs ayında milletvekilliği seçimleri için ayrılınca aynı ay asaleten il başkanlığına atandım. Görevim süresi içinde kadın ve gençlik kollarımızın il, ilçe ve belde seçimlerini yaptık, ana kademe ilçe belde seçimlerini yaptık. 2007 yılı genel meclis seçimlerimi yaptık, 2007 yılında anayasa değişikliği referandum seçimlerinde ilimizde tarihi sonuç aldık. 2008 yılı partimizle ilgili anayasa mahkemesi kapama davasını yaşadık. 2009 yılı mahalli ve idareler yerel seçimlerini büyük bir başarı ile tamamladık. 2009 yılı üçüncü olağan kongrede il başkanımız sayın Hasan Karal’ın göreve dönmesiyle dokuz yıl dolu dolu yaşadığım siyaset görevlerime ara verdim. 2011 yılı genel seçimlerde, 2012 yılı anayasa değişikliği seçimlerinde, toplantılara katılmada ve gelen misafirlerin karşılama programlarında teşkilatımızın verdiği görevlerde bulundum.
Evli, dört çocuk babasıyım.

 

.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
FOTO GALERİ