Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt
Yüzen Gemi Hastane Projesi tamamlandı
27 Eylül 2013 Cuma 14:48
 Bu Haberi Paylaş
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu medya kuruluşlarının Ankara Temsilcileriyle bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalar yapan Sağlık Bakanı şunlara değindi:

  Sağlık  Bakanı ve çalışanları olarak içlerini  kanatan  ve gönülleri sızlatan  en önemli  konunun  sağlıkta  şiddet olduğuna değinen Sağlık  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, " Sağlıkta  şiddette açıkçası fedakâr özverili ve  zaman   zaman  evinde  annesine babasına yakınına bu kadar şefkatli davranabiliyor mu? diye düşündüğümüz bu insanlara  zaman   zaman  şiddet uygulanıyor olmasından ciddi  rahatsızlık  duyuyoruz. Bununla ilgili kamuoyu duyarlılığı oluşturulacak.  Hekim  ile  hasta  arasına güvenlik   güçleri  ve kanun koymak çok mümkün değil ve doğruda değil. Bu alana  güvenlik  ve  üçüncü  şahısların girmesini mesleğin saygınlığı ve devamlılığı açısında çok doğru bulmuyoruz.

Şiddete karşı  her türlü  yasal  tedbiri   almakta  duyarlılığımız var. "Meclis açılır açılmaz Torba Kanun içerisinde, bu anlamda sağlık  çalışanlarına şiddet uygulayanlara, tutuklama yetkisini hakimlerimize vereceğiz" ifadelerini  kullandı .

Sağlık  konusunda aileleri bireyleri bilinçlendirmek  sağlıkta  okuryazarlığının  gelişmesi  için başlatılacak kampanyalara  destek   verilmesini  isteyen Müezzinoğlu, "3 Ekim  sabah  07.30'da Göksu Parkı'nda  sağlıklı yürüyüş  kampı  düzenleyeceğiz , herkesi bu  etkinliğe  davet ediyorum” diye konuştu.

"İlaç ve tıbbi cihaz da üretim ayağını  güçlü  hale getirmemiz lazım"

Sağlıkta  ciddi düzeyde ilaç ve tıbbi cihaz  tüketimi  yapan bir toplum olduğumuzu söyleyen Müezzinoğlu, "Üretim ayağını  güçlü  hale getirmemiz lazım ilaç üretiminde, kanser ilaçları üretiminde  Türkiye  söz sahibi olabilmeli" dedi.

"Yüzen Gemi  Hastane  Projesi tamamlandı"

Yüzen gemi  hastanesi  projesinin tamamlandığını ve önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını kaydeden Müezzinoğlu, "Gemi  hastane  projemiz hazır, önümüzdeki haftalarda ihalesine çıkıyoruz. Okyanusa açılabilen  özellikte  üzerinde heliportu olan gemi  hastanelerimiz  200  yatak  kapasiteli  her türlü ameliyatın yapılabileceği tam teşekküllü bir  hastane  niteliğinde olacak. Gemi  hastanede  350 personel görev yapacak. Gemi  hastanesinde  heliport alanı, 200  hasta   yatağıacil  ünitesi, 17  branş  polikliniği, 8 ameliyathane, 2  doğumhane , 30 yoğun  bakım , 6  yataklı  diyaliz, tıbbi gaz üretim ve dolum sistemi bulunacak." diye konuştu. 

Dünyada   sağlık  alanında ilk defa yapılacak olan gemi Türkiye'ye ait olacak. Gerek ulusal gerekse uluslararası  yardımlarda  sağlık   desteklerinde  bulunacak.

"750 ambulans ihalesi yapılacak"

750 ambulans alımı için ihale yapılacağını belirten Müezzinoğlu, yalnızca bu yıl  hizmete  sokulan ambulans sayısının bin 200 civarında olduğunu belirtti.

Çocuk İzlem  Merkezlerinin  sayısı artırılacak.

Çocuk İzlem  Merkezleri  hakkında da kısa bir bilgi veren Müezzinoğlu, Çocuk İzlem  Merkezlerine , cinsel istismara uğrayan çocuklar veya cinsel istismara uğradığından kuşkulanılan çocukların kabulünün yapıldığını belirterek, "Şu an 13 ilimizde  merkezlerimiz  var. Bu  merkezleri  yaygınlaştırmaya gayret edeceğiz. Çocuk İzlem  Merkezi , çocuğun yaşadıklarını tekrar tekrar dile getirmesini ve tekrar tekrar muayene edilmesini önleyerek adli süreçte yaşayabileceği travmayı en aza indirmeyi amaçlayan, çocuğu koruyan bir oluşumdur” ifadelerini kullandı.

Sütkardeşliği projesi

Bu proje ile ilgili çalışmaların bir süre aksadığını ancak projeden vazgeçmediklerini, Prematüre bebekler için anne sütünün büyük önem taşıdığını, projeyle bu bebeklerin büyük bölümünün hayatta kalmasını sağlayacaklarını anlatan Bakan Müezzinoğlu, uygulamanın gönüllülük esasına göre devam etmesinin söz konusu olduğuna dikkati çekti.

Müslüman olan bir ülkede sütkardeşliği kavramını dikkate almadıkları takdirde arzu ettikleri sütü bulamayacaklarına işaret eden Müezzinoğlu, bu nedenle ilgili bakanlıklarla ayrıntılı bir çalışma yürüttüklerini, sistemi gelecek yıl olgunlaştırıp yasalaştırmayı planladıklarını bildirdi.

Tam Gün Yasası

Tam Gün Yasasının meclis açıldığında torba kanun içinde gündeme geleceğini belirten, Müezzinoğlu, hiçbir konuda beklentilerin yüzde yüz karşılanamayacağını ancak düzenlemenin yüzde 70-80 oranında beklentilere cevap vermesinin beklendiğini ifade ederek, sürdürülebilir ve geliştirilebilir bir sistem kurulacağını” bildirdi.

"Aldığınızdan fazlasını yakın"

Sağlıklı beslenmeyle ilgili bir soruya karşılık ise Müezzinoğlu, az ve ölçülü beslenmenin esas olduğunu, bir kişinin aldığından biraz fazlasını yakması gerektiğini söyledi. Kahvaltı öğününün atlanmamasını, öğlenin sağlıklı bir öğün olarak alınmasını öneren Müezzinoğlu, akşam öğününün "es geçilebileceğini", 19.00-20.00'den sonra bir şey tüketilmemesi gerektiğini belirtti.


.
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Anketler
Haber sitemizin kalitesinden memnunmusunuz?
Evet
Daha güzel olabilir
İdare eder
Hayır
FOTO GALERİ